Plogging – szwedzki sposób na sprzątanie lasu

Bieganie to aktualnie najczęściej uprawiany sport w Polsce. Na świecie również znajduje się w ścisłej czołówce – zaraz obok jazdy na rowerze i treningu na siłowni. Jogging można uprawiać niezależnie od warunków pogodowych, miejsca zamieszkania czy wieku, bez dodatkowego sprzętu czy wielkich nakładów finansowych. Dodatkowo niesie za sobą niekwestionowane korzyści zdrowotne, poprawia kondycję, wpływa pozytywnie na żywotność, wspiera układ sercowo-naczyniowy, a także pomaga walczyć z otyłością i przeciwdziała starzeniu. 

Do tej listy pozytywnych skutków biegania Szwedzi w 2016 r. dopisali kolejny – dając początek idei ploggingu. Słowo to powstało z połączenia słów: angielskiego „jogging” i szwedzkiego „plock upp”, czyli „podnosić” i oznacza dokładnie tyle, co zbieranie śmieci w trakcie biegania. Zatem bieganie może służyć również ekologii, poza dobroczynnym wpływem na jednostkę – może mieć zbawienne znaczenie dla ludzkości. 

O ile inicjator ruchu  Erik Ahlström zaczynał od sprzątania ulic Sztokholmu, których zaśmiecenia nie potrafił zaakceptować po przeprowadzce z górskiego miasteczka Are, o tyle aktualnie plogging wiąże się dziś głównie z oczyszczaniem terenów rekreacji i wypoczynku, właśnie podczas codziennego ruchu.

Plogging jest szansą dla oczyszczania terenów leśnych, które w ostatnich czasach nagminnie służą za nielegalne wysypiska śmieci, gdzie można znaleźć prawie na każdym kroku niechlubne ślady ludzkiego pobytu. Skala zanieczyszczenia lasów jest tak duża, że ich zarządcy nie są często w stanie ich uprzątnąć we własnym zakresie. Dlatego też każda taka inicjatywa ma ogromne znaczenie dla dobra środowiska leśnego i jego mieszkańców.

Dziś ploggujących można spotkać niemal wszędzie, zbierają indywidualnie, umawiają się, by działać w grupach. Organizowane są akcje ploggingowe w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, ogłasza się konkursy sportowe ze zbiórką odpadów w tle. Dzięki szerzeniu się tej idei – śmieci na terenach leśnych może być mniej, nie tylko w związku z ich zbieraniem, ale też przez jednoczesne szerzenie świadomości ekologicznej.

Ludzkość z dnia na dzień nie przestanie produkować śmieci, nadal wzrasta ich ilość, na szczęście jednak podejmowane są również coraz częściej różnorodne działania, aby ograniczyć swój destrukcyjny wpływ na środowisko.

Jako Fundacja Zielone Jutro wspólnie z załogą sklepu sieci IKEA w Bydgoszczy oraz Urzędem Miasta Bydgoszczy jesteśmy współorganizatorami akcji plogging na terenie Bydgoszczy.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszego wspólnego wydarzenia, które odbyło się w Bydgoszczy na osiedlu Fordon dnia 22.08.2021 r.