Eko szkoła na co dzień

Edukacja ekologiczna od najmłodszych lat to najlepsza droga, aby zadbać o czyste środowisko naturalne dla przyszłych pokoleń. Jako Fundacja mamy przyjemność współpracować ze Szkołą Podstawową w Łochowie k/Bydgoszczy, którą można śmiało nazwać Ekoszkołą na medal. W szkole realizowane są liczne projekty ekologiczne, w ramach których nauka teorii jest często połączona z praktycznym działaniem.

Już na pierwszy rzut oka po wejściu na teren szkoły widać, że jesteśmy w wyjątkowej placówce edukacyjnej. Na parkingu szkolnym, każdego dnia, w którym odbywają się zajęcia, znajduje się średnio 450 rowerów, którymi uczniowie przyjeżdżają do szkoły. 450 rowerów zamiast 450 samochodów, którymi rodzice przywoziliby dzieci na zajęcia to ewenement nie tylko w skali regionu, ale w skali kraju. Taka forma propagowania czystego transportu z pewnością zaprocentuje w dorosłym życiu.

Kolejną żywą lekcją ekologii jest szkolny sad. W roku szkolnym 2018/2019 szkoła przystąpiła do długoletniego ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Tradycyjny Sad”, którego celem była szeroko pojęta edukacja ekologiczna. Na terenie szkoły został założony mini sad składający się z kilkudziesięciu drzew m.in. ze starych odmian grusz, odmian jabłoni oraz roślin zielnych. Drzewa zostały posadzone w sposób swobodny i pielęgnowane są z zastosowaniem ekologicznych sposobów ochrony roślin.

Szacunek do natury jest przekazywany uczniom dzięki regularnemu kontaktowi z przyrodą. „Otwieramy oczy, uszy i nos. Poznajemy przyrodę wszystkimi zmysłami” czy Cztery Pory Roku nad Kanałem Górnonoteckim – to tylko przykładowe tematy licznych zajęć terenowych, w których uczniowie poznają najbardziej urokliwe zakątki regionu i poznają jego walory przyrodnicze. Standardem są też regularne wizyty w Ośrodkach Edukacji Przyrodniczej.

Uczniowie systematycznie angażują się także w pomoc zwierzętom. Tylko w trakcie jednej z edycji cyklicznej już akcji „Dokarmiamy leśne zwierzęta- zbieramy kasztany i żołędzie” uczniowie zebrali około pół tony zapasów pożywienia. Cała społeczność szkolna wspiera i pomaga także zwierzętom z bydgoskiego schroniska. Zbierana jest m.in. karma dla psów i kotów oraz niezbędne wyposażenie.

Współpraca Fundacji Zielone Jutro ze szkołą rozpoczęła się w maju 2021. Przed zakończeniem roku szkolnego przedstawicielka naszej Fundacji pojechała do pana dyrektora Mirosława Donarskiego z propozycją zorganizowania akcji sprzątania lasu wspólnie z udziałem uczniów szkoły. Odzew na tę propozycję przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Mobilizacja była niesamowita. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łochowie zdołał zaangażować do sprzątania około pół tysiąca dzieci i odbyła się akcja: „SprzątaMY Łochowo przez 5 dni”. W ramach tego wydarzenia uczniowie klas 4-8 posprzątali fragmenty lasu Nadleśnictwa Bydgoszcz, a przed wyjściem do lasu uczniowie z każdego rocznika zasadzili na terenie szkoły nowe drzewo. Sukces pierwszej edycji tej akcji spowodował, że wpisała się ona na stałe w kalendarz roku szkolnego i uczniowie corocznie w czerwcu po wystawieniu ocen, ale jeszcze przed rozpoczęciem wakacji, będą wychodzić na ekospacery po lesie, w trakcie których posprzątają lasy i tereny zielone wokół swojej szkoły. Fotorelacja z pierwszej edycji akcji znajduje się w naszej Galerii.

Kolejnym wspólnym działaniem Fundacji Zielone Jutro oraz SP w Łochowie jest edukacja dzieci w zakresie prawidłowej zbiórki odpadów niebezpiecznych. Tak jak do wszystkich placówek oświatowych w gminie Białe Błota trafiły ufundowane przez naszą Fundację pojemniki na baterie.

Przedstawiciele naszej Fundacji angażują się także w akcje ekologiczne odbywające się na terenie szkoły. Dyrekcja szkoły wspólnie z Nadleśnictwem Bydgoszcz zorganizowała akcję ekologiczną, w trakcie której dzieci samodzielnie wykonały budki dla ptaków. W akcji wzięli udział również przedstawiciele naszej Fundacji. Z inicjatywy Pana Nadleśniczego uczestnicy mogli zabrać swoje dzieło do domu, by zamontować wykonaną przez siebie budkę w swoim ogrodzie.

Zapraszamy do obejrzenia filmu oraz galerii zdjęć wykonanych podczas akcji.

Kadra Szkoły Podstawowej w Łochowie oprócz bogatego programu edukacyjnego prowadzonego współcześnie, zadbała także o odpowiednie upamiętnienie tradycji i wcześniejszego dorobku placówki. W styczniu 2023 r. została zaprezentowana monografia pt. „Szkoła w Łochowie z Kart Historii Dawnej i Najnowszej. Wydana w 300 egzemplarzach na 222 stronach książka jest opowieścią o dziejach przedwojennej szkoły w Łochowie z lat 1924-1939. Znajdziemy w niej wydarzenia ważne, mniej istotne, czasami zabawne, ale nade wszystko prawdziwe. Jest bowiem pracą naukową opartą na materiałach źródłowych. Przy okazji stanowi obraz życia codziennego polskiej oświaty z czasów II Rzeczypospolitej. Jej autorami są Piotr Księżniakiewicz, nauczyciel historii, oraz ks. dr Marcin Chrostowski, nauczyciel religii. Redakcji ich dzieła podjął się dyrektor szkoły Mirosław Donarski.