Warsztaty serowarskie

Strona główna » Warsztaty serowarskie

Warsztaty serowarskie

Warsztaty serowarskie

W miniony weekend wzięliśmy udział w spotkaniu inauguracyjnym grupy założycielskiej Fundacji ECOACTIV (https://www.facebook.com/groups/975933960042409).

Jest to nasza kolejna zaprzyjaźniona organizacja, której liderzy mają już duży dorobek w działalności ekologicznej i sportowej. Cieszymy się, że będziemy mogli rozwijać nasze projekty z kolejnym partnerem. Dla uczestników spotkania organizatorzy przygotowali warsztat serowarski, aby przybliżyć tajniki zawodu serowara. Serowar- kiedyś rzemieślnik, którego można było spotkać w każdej niemal wiosce. Zajmował się przerabianiem mleka na sery. Dzisiaj zawód już ginący. W trakcie zajęć przerobiliśmy kilka litrów mleka, z którego powstały sery z różnymi dodatkami: kozieradką, papryką, czosnkiem niedźwiedzim itp.

Warsztaty zostały przeprowadzone przez Fundację ECOACTIV w ramach projektu realizowanego wspólnie z Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej. W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele gospodarstwa Kozia Dolina, Fundacji Sportolubni, Fundacji Trisomiaki, MOPS w Bydgoszczy – Skrzydła Pieczy oraz Hufca ZHP Bydgoszcz-Miasto. Dzięki wsparciu Fundacji Zielone Jutro, Nadleśnictwa Bydgoszcz, Nadleśnictwa Żołędowo, Urzędu Miasta Bydgoszczy – Czysta Bydgoszcz i Aktywna Bydgoszcz wszyscy uczestnicy, poza dużą dawką wiedzy i serowych przekąsek, otrzymali także ekologiczne i sportowe upominki.